12.03.2021 | STOVKA Admin (nemazat)
Kuba, plným názvem Kubánská republika, je země na ostrově Kuba stejně jako na Ostrově Mládeže a několika menších souostrovích.

Kuba, plným názvem Kubánská republika, je země na ostrově Kuba stejně jako na Ostrově Mládeže a několika menších souostrovích. Kuba se nachází v severním Karibiku a její břehy omývají Karibské mořeMexický záliv a Atlantský oceán. Země leží jižně od amerického státu Florida a Baham, západně od britského zámořského území Turks a Caicos a Haiti, a severně od Jamajky a britského zámořského území Kajmanské ostrovy. Největším městem na ostrově je hlavní město Havana. Dalšími velkými městy jsou Santiago de CubaCamagüeyHolguínGuantánamoSanta Clara. Rozloha Kubánské republiky činí 110 860 km². Ostrov Kuba je s rozlohou 105 006 km² největším ostrovem v Karibiku a druhým nejlidnatějším po Hispaniole.

Teritorium Kuby bylo obydleno domorodými Taíny od 4. století př. n. l. do španělské kolonizace v 15. století. Od 15. století bylo kolonii Španělského impéria do španělsko-americké války v roce 1898, když byla Kuba okupována Spojenými státy a získala nominální nezávislost jako de facto americký protektorát. Z této doby pochází dohoda o pronájmu základny Guantánamo mezi Kubou a Spojenými státy, kterou současná kubánská vláda považuje za neplatnou. Rostoucí politická radikalizace a společenský neklid vyvrcholili roce 1952 v diktatuře Fulgencia Batisty. Další nepokoje a nestabilita vedly roku 1956 k sesazení Batistovy diktatury gerilovým hnutím 26. července, které pod vedením Fidela Castra ustanovilo komunistickou vládu. Od roku 1965 byl stát veden Komunistickou stranou Kuby. Země byla centrem soupeření mezi Spojenými státy a Sovětským svazem během Studené války, které během Kubánské krize v roce 1962 málem vyvrcholilo jadernou válkou. Kuba je jedním z posledních marx-leniniských socialistických států, kde je vláda jedné strany ošetřena ústavou.[3] Nezávislí pozorovatelé obviňují kubánskou vládu z porušování lidských práv včetně svévolného věznění představitelů opozice.[4][5]

Kulturně je Kuba považována za součást Latinské Ameriky. Jde o mnohonárodnostní zemi jejíž lidé a kultura pocházejí z odlišných zdrojů, včetně původních obyvatel Tainů, dlouhého období španělské kolonizace, přivezení afrických otroků a blízké spolupráce se Sovětským svazem během studené války.

Kuba je zakládajícím členem OSNG77Hnutí nezúčastněných zemíAfrické, Karibské a Pacifické skupiny státůALBA a Organizace amerických států. Země má v současnosti světově ojedinělou plánovanou ekonomiku a její hospodářství vévodí vývoz cukru, tabáku, kafe a kvalifikované pracovní síly.

Související nabídka

To nejlepší z Kuby

Aktuálně
vyprodáno


Přihlaste se k odběru novinek