18.10.2019 | STOVKA Admin (nemazat)
Přemýšlíte kam se letos podívat na vánoční trhy? Tady to určitě bude stát za to.

5 nejlepších vánočních trhů v Evropě

Těšíte se na Vánoce? Nechte letos procházku Prahou a zvolte jiné evropské město k návštěvě vánočních trhů.

1. VÍDEŇ, RAKOUSKO

Vídeň nabízí svým návštěvníkům více než 20 vánočních trhů. Trhy, nazývané Krippenmarkts, mají ve městě dlouhou tradici již od roku 1298. Nejvýznamnější trh a velkolepé vánoční dekorace naleznete přímo před monumentální budovou vídeňské radnice, která je v noci úžasně nasvícená stejně tak jako velký vánoční strom. Atmosféru Vánoc umocňují pěvecké sbory, které baví účastníky. V samotné radnici se nachází prostor, kde si vaše děti mohou zkusit vyrobit vánoční cukroví. Palác Belveder zase hostí vánoční vesnici s více než 40 stánky. Prodávají se zde nejrůznější výrobky a vánoční výzdoba. Ještě více prodejních domků nabízí palác Schönbrunn. Těšit se můžete i na vynikající horký punč.

2. BRUSEL, BELGIE

Vánoční trhy v Bruselu jsou největší v celé zemi. Vydejte se dvoukilometrovým rájem vánočních světel a dekorací. Vánoční suvenýry nebo belgické vánoční cukroví si nakoupíte v jednom z více než 250 prodejních stánků. Zejména vyhlášené jsou belgické čokolády, které jsou ideálním vánočním dárkem pro vaše blízké, stejně jako různé eko výrobky. V Bruselu samozřejmě nechybí nádherná vánoční výzdoba, zářící „ruské kolo“ ani obří vánoční stromek (dárek od města Rigy). Na hlavním náměstí Grand Place, které je památkou UNESCO, se každý večer koná velká světelná a zvuková show. Zaposlouchat se můžete též do tónů tradičních pochodových kapel a koncertů. Máte-li více času, udělejte si výlet do města Bruggy, kde se také koná pěkný vánoční trh.

3. KRAKOV, POLSKO

Na Vánoce se centrum Krakova každoročně na několik týdnů ještě více rozzáří. Přichází totiž čas tradičních vánočních trhů. Největší z nich naleznete na hlavním náměstí Rynek Główny. Vznikne tam adventní městečko plné dřevěných stánků a vánočních dekorací. Na trhu seženete krásné originální dárky. Můžete si koupit ruční výrobky polských umělců, šperky, svíčky z včelího vosku. V chladném počasí vás zahřeje svařené víno, výborný pitný med (jiný než medovina) nebo čaj s třešňovou vodkou. Dostanete-li při shánění vánočních dárků hlad, ochutnejte místní speciality, jako jsou boršč, grilovaná žebra nebo uzený sýr s brusinkami. Atmosféru umocňují polské vánoční koledy a ukázky lidových tanců. Každou hodinu vám z věže Mariánského chrámu zatroubí krakovský hejnal.

4. Amsterdam, Nizozemsko

Vánoce jsou proto další příležitostí, jak rozzářit město. Od konce listopadu zde najdete 26 pravidelných vánočních trhů! Nejoblíbenější z nich jsou trhy na náměstích Leidesplein a Museumplein, kde o Vánocích vyrostou rozkošné adventní vesničky plné dřevěných chaloupek. Ve stáncích si můžete koupit sváteční pokrmy i teplé nápoje. Specialitou jsou především holandské koblihy olibollen. Kalorie z koblih a vína můžete spálit bruslením na kluzišti. Rozhodně si nenechte ujít amsterdamský vánoční festival světel, který probíhá od 1. prosince do 21. ledna. Kanály v Amsterdamu se v tuto dobu rozzáří barvami jako polární záře.

5. Berlín, Německo

Vánoční trhy mají i v Německu velmi dlouhou tradici a patří k nejlepším v Evropě. Kromě krásných adventních trhů v Mnichově, Brémách či Düsseldorfu, je samozřejmě v hlavním dění Vánoc i Berlín. Nejpopulárnějším z berlínských trhů je Gendarmenmarkt, který nabízí mnoho stánků s jídlem, nápoji i suvenýry. K dispozici jsou také vyhřívané stany nebo hudební a taneční vystoupení. Náladu vám pozvedne německý bratwurst s pivem nebo svařeným vínem. Berlín nabízí kolem 50 vánočních trhů, a proto jich určitě navštivte více. Velmi moderní pojetí má např. trh u kostela Gedächtniskirch, kde pořídíte velmi originální dárky. Ve městě nechybí ani monumentální vánoční stromek a obří kolo. Berlín je také plný barů a klubů, a tak se určitě nebudete nudit ani v noci.

 

Přihlaste se k odběru novinek